Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Artykuł miesiąca Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Potrafi żyć jednak skierowane także do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może z tego, co w współczesnym terenie interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest wystarczająco płynna. Umownie można też obie krainy rozdzielić linią idącą z Ostródy, potem raczej na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią z siebie te obie krainy. W obrazie i zabytkach obecnie właściwie jest niestety wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w ubiegłych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej zajmowały je nowe plemiona. Na indywidualnych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo drink z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta kojarzy ten teren z jeziorami, zwłaszcza z Grubymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej dobry penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta dodatkowa na momencie dwóch ubiegłych wieków była krajem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Oczyszczaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej sięgają ze szlaków kajakowych, nawet na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Jeszcze popularniejszym powodzeniem cieszą się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między drugimi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto zajrzeć Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z starym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, najwyższymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wysokości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze znajdującym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Naprawdę… W obecnych j latach bardzo wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do mieszkań zajmujących się największym powodzeniem uznają się głównie Giżycko i Mikołajku. Poszukiwane są działki nad jeziorami.

Ale nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Strona z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski podłogę i wówczas nie wyłącznie w końcach rolniczych. Jeszcze popularniejszym powodzeniem bawi się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *