Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Prasóweczki

Lato to czas, w jakim chętnie jesteśmy pora na nowoczesnym powietrzu i bierzemy się na podróże do lasów, parków, bądź same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy duże rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli istniejemy w bardzo zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W sezonie spotkania tego gada wiele osób cierpi lęk myśląc, że obecnie widzi żmiję, tymczasem najczęściej korzysta przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy jedynie poznać i zapamiętać ich charakterystyczne cechy, które są zazwyczaj widoczne teraz na wczesny rzut oka.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Aby poznać te dwa gatunki węży, należy mieć wiedzę interesującą ich głównych cech, takich jak np. forma i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży przechodzi na wizerunek mężczyznę a często nie daje momentu na zakończenie oględzin. Dają się jednak osobniki, które wylegują się w jasnych piaszczystych, bądź kamienistych mieszkaniach i skąd nie zamierzają uciekać. To zwykły widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W sezonie spotkania węża pierwszą pracą, o jakiej powinniśmy pamiętać jest podstawowy zygzak, grający na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy być zgodni. Prawdopodobnie jesteśmy bowiem do rezygnowania z drugim rodzajem węża. Jeśli gad jest poważny możemy jeszcze zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii jest ona dokładnie oderwana od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który znacznie chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tylko jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest natomiast jadowity, stąd też nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona jeszcze z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak znacznie rzadziej, niż w przypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, i na jego głowie wybierają się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, znacznie chętnie rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, i na wizerunek człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może osiągać do 100 centymetrów długości a nierzadko jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej poznać go po kolorze ciała i minusie charakterystycznego zygzaka. Najbardziej znaczącą cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, uważające się na jego głowie. Wąż obecny w formie zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co liczy sugerować, iż jest suchy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej korzysta kolor kremowy plus jest prostszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te wiele smuklejsze niż żmije. Grubość ich grona jest krótsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej znaczącą cechą żmii jest następujący na jej ciele zygzak oraz osoba, która szybko cechuje się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To ogromne węże, które są z zasady znacznie niższe od indywidualnych rodzajów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, a zawsze istnieje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w pełnie czarne, stąd też zygzak na ich ciele może nie być otwarty.

Jak się zachować gdy spotkamy żmiję na prostej drodze?

Patrząc w naszym otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze potrafi to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede wszystkim nie wykonujmy gwałtownych ruchów oraz nie uciekajmy, tak żeby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby spowodować np. do ukąszenia. Żmija jest nieśmiała i prawdopodobnie ucieknie na własny widok, a w formie, gdyby nie ma piękny ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Jeżeli natomiast nieszczęśliwie doszłoby do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w strony kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a potem starać się unieść w górę. Gdy jest taka ofertę ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że osoba ukąszona gości w bezpiecznym miejscu. Właściwie jest też umieścić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak najszybciej wezwać karetkę. To konieczne ze powodu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *